Nuo šiandien, lapkričio 29 d., kiekvienas Lietuvos naujagimis gaus lauknešėlį, kuris padės žengti pirmuosius skaitymo patirties žingsnius. Tarptautine patirtimi paremtas ankstyvojo skaitymo projektas „Knygų startas“, praėjusiais metais išbandytas Vilniaus apskrityje, tampa nacionalinis ir yra pirmas ir vienintelis tokio masto ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas Lietuvoje.
Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose gimdyvėms dalijamus lauknešėlius sudaro Indrės Zalieckienės knygelė „Kapt kapt kapt“, atitinkanti 0–3 metų vaikų galimybes ir poreikius, Nacionalinės bibliotekos skaitymo specialistų parengti patarimai tėvams, kaip skaityti su vaiku, spalvingi skirtukai ir pirmasis skaitytojo pažymėjimas. Visos priemonės pateikiamos specialioje „Knygų starto“ kuprinėlėje. Taip pat šiuos lauknešėlius gali gauti ir anksčiau 2021 metais kūdikių susilaukusios šeimos – juos galima atsiimti mūsų bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje (K. Donelaičio g. 8 / Lydos g. 2, tel. 8 37 324 225).
Pagrindinis projekto tikslas – užauginti Lietuvoje pirmą kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis prasideda nuo pat pirmų dienų, kartu skatinant skaitymą šeimoje ir padedant jauniems tėvams įsisąmoninti ankstyvojo skaitymo svarbą ir suteikiant jiems reikalingų priemonių ir žinių. Tai atspindi ir projekto šūkis: „Su kiekviena knyga – ūgteli karta!“
Projektą įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Projekto globėja – ponia Diana Nausėdienė.
„Kiekviena knyga – atskiras pasaulis, o jų visuma yra visata, į kurią padeda įžengti pirmasis ugdytojas. Skaitydami knygų visatoje atrandame mintis, plečiame mikropasaulius ir kuriame save. Augame ir dalijamės mintimis tam, kad augtų pasaulio gėrio ir kultūros lobynas.
Skaitydami pirmąją knygą naujagimiui, vertingą literatūrą vaikams, ateities kartoms dovanojame sielos augimo sparnus. Ankstyvojo skaitymo patirtys lyg kosminis laivas drąsioms mūsų mažylių odisėjoms: padeda formuoti žmogiškąjį ryšį, bendravimo įgūdžius, lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir kartu kuria nepaprastai taurų ryšį su žiniomis, smalsumu pažinti ir sužinoti. Čia tėvelių dėmesys, rūpestis ir kantrybė – nepakeičiami: skaitykime daug, skaitykime garsiai, skaitykime vieni kitiems“, – kviečia projekto globėja D. Nausėdienė.
Kultūros ministras Simonas Kairys mano, kad įsitvėrus mamos ar tėčio rankos drąsiau žengti pirmuosius žingsnius ir po gimtuosius namus, ir po knygų pasaulį: „Drauge su vaiku praleistas laikas skaitant, tyrinėjant iliustracijas – vienos prasmingiausių ir turiningiausių valandų, kurios dažnam išauga į visą gyvenimą trunkančią meilę literatūrai. Kviečiu tėvus kuo anksčiau su vaikais leistis į keliones knygų puslapiais, nes čia slypi ir pasakų stebuklai, ir kūrybingumo mokykla, ir fundamentalios vertybės.“
„Tyrimais pagrįsta, kad šešiamečio vaiko, kuriam nebuvo garsiai skaityta kūdikystėje, žodyną vidutiniškai sudaro vos 7 tūkst. žodžių, o garsiai skaitomų knygų klausiusio vaiko žodynas siekia net 17 tūkst. žodžių. Šaunūs tėvai, kurie nebijo žaisti, įsijausti į skaitomą tekstą, imituoti veikėjus, keisti balsą, intonaciją. Mažyliams tai tikrai patinka. Šis projektas – labai gera proga strateginiams ėjimams, kartu tai ir galimybė atskleisti visuomenei knygų skaitymo potencialą. Visais atvejais tokios akcijos, iniciatyvos yra pozityvios“, – įsitikinęs Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
Kodėl ankstyvasis skaitymas yra toks svarbus? Neurologiniu požiūriu pirmi treji vaiko gyvenimo metai yra ypač svarbūs jo raidai. Šiuo laikotarpiu smegenys ima pratintis prie kalbos. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmogus galėtų labiau atskleisti savo potencialą, nuo pirmųjų dienų jis turi augti kuo turtingesnėje kalbinėje aplinkoje. Skaitymas – vienas iš būdų šią aplinką kokybiškai praturtinti. Jis lavina vaiko gebėjimus aiškiai reikšti mintis, treniruoja mąstymą, atmintį ir vaizduotę, moko sutelkti dėmesį, skatina kūrybiškumą ir dar begalę kitų nepaprastai svarbių įgūdžių. Todėl ypač svarbu vaikus su knyga ir skaitymu supažindinti jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų.
Daugiau informacijos apie projektą ir ankstyvojo skaitymo naudą rasite www.knygustartas.lt, taip pat kviečiame mus sekti „Instagramo“ paskyroje knygustartas.

Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.

Pirmasis žingsnis jau žengtas – 2021 m. rugsėjo 21 d. renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu pasirašytas manifestas, kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais ir lankytojais Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos lankytojams esame parengę:

 • Socialinę istoriją, kuri padės Jums, dar prieš atvykstant į biblioteką, susipažinti su jos erdvėmis, taisyklėmis ir Jus pasitiksiančiais darbuotojais.

  Bendra socialinė istorija 

  Kauno apskrities viešosios bibliotekos socialinė istorija 

 • Socialinius plakatus. Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Jus aptarnaujančiais darbuotojais, pamatyti trumpus jų prisistatymus – Jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau pažinosime ir laisviau bendrausime.
  Kauno apskrities viešosios bibliotekos socialinis plakatas

 • Pažintinį vaizdo filmą bibliotekos lankytojams, parengtą bendradarbiaujant su ASS specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčių vaikų šeimomis. Jame kviečiame susipažinti su patarimais, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį bendraujant su ASS bei kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.

 • „Sensorinio gesintuvo“ rinkinius – jeigu Jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, Jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti. Dėl „Sensorinio gesintuvo“ teirautis Vaikų literatūros skyriaus atvykus į biblioteką ( K. Donelaičio g. 8 / Lydos g. 2), el. p. vaikai@kvb.lt arba tel. (8 37) 32 42 25.

  002 min

 • Pasakos gestų kalba. Turintieji klausos negalią jau ankstyvoje vaikystėje skatinami domėtis pasakomis bei lavinti vaizduotę.

 • Metodinę priemonę „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“, kuria dalijamės bibliotekose vykdomos „Sensorinių skaitymų“ programos ir sensorinių skaitymų gerąja praktika, leidžiančia autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams geriau suvokti ir patirti skaitomą tekstą. El. leidinio versija sukurta Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos.

 • Naują svetainę www.bibliotekavisiems.lt, kurioje rasite manifestą, visas bibliotekų naujienas, socialines istorijas, mediateką ir kitą naudingą informaciją, skirtą bibliotekų specialistams ir įvairią negalią turintiems lankytojams.

Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“.

Iniciatyvą vykdo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.

Iniciatyvos partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“.

Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

www.bibliotekavisiems.lt

1. PRISIJUNGIMASĮ viršų

paveikslėlis 1
1.1. Jei esate bibliotekos skaitytojas, prie elektroninio bibliotekos katalogo junkitės adresu https://ibiblioteka.lt ir spauskite Prisijungti.

paveikslėlis 2
1.2. Atsidariusiame lange įveskite  el. pašto adresą ir slaptažodį (1). Jeigu prie paskyros nepavyko prisijungti, spauskite Pamiršau slaptažodį (2).

paveikslėlis 3
1.3. Įveskite savo elektroninio pašto adresą (1) ir spauskite Siųsti (2).

paveikslėlis 4
1.4. Slaptažodžio keitimo nuoroda bus išsiųsta į anksčiau nurodytą elektroninio pašto dėžutę.

paveikslėlis 5
1.5. Norėdami pasikeisti slaptažodį, sistemos atsiųstame laiške spauskite nuorodą Slaptažodžio atkūrimas.

paveikslėlis 6
1.6. Įvedus pageidaujamą slaptažodį (1), spauskite Keisti slaptažodį (2).

paveikslėlis 7
1.7. Prie bibliotekos katalogo junkitės įvedę savo elektroninio pašto adresą bei slaptažodį (1) ir spauskite Prisijungti (2).

2. REGISTRACIJAĮ viršų

paveikslėlis 8
2.1. Jei esate naujas bibliotekos vartotojas, prie elektroninio bibliotekos katalogo junkitės adresu https://ibiblioteka.lt ir spauskite Prisijungti.

paveikslėlis 9
2.2. Prisijungimo lange spauskite nuorodą El. valdžios vartai.

paveikslėlis 10
2.3. Elektroninių paslaugų portale spauskite Gyventojas ar rezidentas.

paveikslėlis 11
2.4. Pasirinkite savo elektroninės bankininkystės banko ikonėlę.

paveikslėlis 12
2.5. Junkitės Jums tinkamu būdu įvedę elektroninės bankininkystės naudotojo vardą (1) bei slaptažodį (2).

paveikslėlis 13
2.6. Norėdami prisijungti prie elektronių valdžios vartų portalo, spauskite Prisijungti.

paveikslėlis 14
2.7. Norėdami patvirtinti savo registraciją prie Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos, spauskite Patvirtinti.

paveikslėlis 15
2.8. Patvirtinus registraciją, esate automatiškai nukeliamas į bibliotekos katalogo naujai sukurtą asmeninę paskyrą.

3. REGISTRACIJA BIBLIOTEKOJE (-OSE)Į viršų

paveikslėlis 16
3.1. Norėdami užsiregistruoti tam tikroje bibliotekoje (-ose), spauskite Mano iBiblioteka.

paveikslėlis 17
3.2. Pasirinkite opciją Mano bibliotekos.

paveikslėlis 18
3.3. Spauskite Pridėti bibliotekas.

paveikslėlis 19
3.4. Lankytinų bibliotekų sąraše pasirinkite norimą biblioteką, pažymėkite ją varnele.

paveikslėlis 20
3.5. Norėdami įtraukti biblioteką, varnele pažymėkite, kad susipažinote su bibliotekų taisyklėmis (1) ir spauskite Registruotis į lankytinas bibliotekas (2).

paveikslėlis 21
3.6. Pasirinktas bibliotekas matysite automatiškai sugeneruotame bibliotekų sąraše.

 

Daugiau informacijos telefonu arba el. paštu:
Registracija ir informacija:

1. DETALIOJI PAIEŠKAĮ viršų

paveikslėlis 1
1.1. Detalioji paieška portale https://ibiblioteka.lt atliekama paspaudus nuorodą Detalioji paieška.

paveikslėlis 2
1.2. Laukelyje Paieškos frazė ar fragmentas įrašykite pageidaujamą raktinį žodį ar jų junginį.

paveikslėlis 3
1.3. Pasirinkite pageidaujamą biblioteką.

paveikslėlis 4
1.4. Pasirinkite pageidaujamą leidinio tipą.

paveikslėlis 5
1.5. Norėdami atlikti leidinio paiešką, spauskite Ieškoti.

paveikslėlis 6
1.6. Rastas (-ti) leidinys (-iai) atsispindės automatiškai sugeneruotame sąraše.

2. UŽSAKYMAS Į BIBLIOTEKĄ / KNYGOMATĄĮ viršų

paveikslėlis 7
2.1. Norėdami užsakyti leidinį, ant norimo įrašo spauskite Peržiūrėti.

paveikslėlis 8
2.2. Norėdami užsakyti leidinį, spauskite Užsakyti.

paveikslėlis 9
2.3. Sugeneruotame sąraše pasirinkite pageidaujamą biblioteką bei spauskite Užsakyti. Užsakydami leidinį atkreipkite dėmesį, ar leidinys skolinamas į namus, ar skaityti vietoje. Pasirinkę išdavimo sąlygą „vietoje“, leidinius galėsite skaityti tik bibliotekos skaityklose.

paveikslėlis 10
2.4. Leidinio užsakymo lange pasirinkite pageidaujamą jo atsiėmimo būdą (1) ir spauskite Užsakyti (2). Užsakę leidinį atvykite jo atsiimti tik sulaukite el. laiško, kad Jūsų užsakyti leidiniai jau paruošti. Leidinių užsakytų į knygomatą atvykite atsiimti tik sulaukę SMS žinutės.

paveikslėlis 11
2.5. Užsakytą leidinį matysite automatiškai sugeneruotame sąraše.

3. LEIDINIŲ REZERVAVIMASĮ viršų

paveikslelis 12
3.1. Norėdami rezervuoti leidinį, spauskite Peržiūrėti. 

image013
3.2. Norėdami rezervuoti leidinį, spauskite Užsakyti.

paveikslelis 14
3.3. Sugeneruotame sąraše pasirinkite pageidaujamą biblioteką bei spauskite Rezervuoti nuorodą.

paveikslelis 15
3.4. Leidinio rezervavimo lange pasirinkite pageidaujamą jo pristatymo būdą (1) ir spauskite Rezervuoti (2).

paveikslėlis 16
3.5. Rezervuotą leidinį matysite automatiškai sugeneruotame sąraše.

4. GRĄŽINIMO TERMINO PRATĘSIMASĮ viršų

paveikslelis 17
4.1. Norėdami pratęsti leidinio grąžinimo terminą, spauskite Mano iBiblioteka.

paveikslelis 18
4.2. Pasirinkite opciją Užsakymai.

paveikslelis 19
4.3. Norėdami pratęsti grąžinimo terminą, ant norimo leidinio įrašo spauskite Daugiau veiksmų su įrašu.

paveikslelis 20
4.4. Spauskite Pratęsti grąžinimo terminą.

paveikslelis 21
4.5. Norėdami pratęsti grąžinimo terminą, spauskite Pratęsti.

paveikslelis 22
4.6. Pratęsto grąžinimo termino leidinius matysite automatiškai sugeneruotame sąraše.

 

Daugiau informacijos telefonu arba el. paštu:
Registracija ir informacija:

 • Tel. (8 37) 32 42 59
 • El. p. registracija@kvb.lt
Birželio 10 d., ketvirtadienį, 15 val. projekto „Operacija ŠEIMA“ komanda kviečia šeimas į kūrybines dirbtuves ir susitikimą su dailininke Marija Smirnovaite, kuris vyks Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, Radastų g. 2, 322 konferencijų salėje.
Susitikimo ir kūrybinių dirbtuvių metu kartu su dailininke M. Smirnovaite piešime, karpysime, klijuosime, būsime rimtai susikaupę bei pašėlusiai kūrybingi – taip išsiaiškinsime šį bei tą apie lietuviškų pasakų herojus, kurių, kaip ir didelių būtybių ar mažų veikėjų, pasitaiko įvairiausių. Tačiau neretai darosi sunku atskirti, kurie jų – sutinkami tik lietuvių pasakose, o kurie išgalvoti kitų šalių, sukurti šiuolaikinių medijų pagalba, tačiau būdami dažnai matomi ir minimi kartais tapatinami su lietuviškų pasakų herojais.
Jeigu bent akies krašteliu domitės vaikų literatūra, jums šios menininkės vardas yra pažįstamas ir tikrai esate vartę dailininkės darbų. Žinomiausi jų – iliustruotos knygos. 2012-aisiais knygą „Udo ir Dra niekaip nesusikalba“ (teksto autorius K. Navakas) IBBY Lietuvos skyriaus sudaryta ekspertų komisija išrinko geriausia knyga mažiausiems skaitytojams. Metų knygos rinkimuose Metų knygos vaikams kategorijoje išrinktos: 2013-aisiais „Karžygiuko istorija“ (teksto autorė I. Vizbaraitė) bei tokį pat apdovanojimą 2020-aisiais pelniusi eilėraščių rinktinė „Ką manė kamanė“ (eilių autorius V. Bakas). O kad jaunoji menininkė, daugybės lietuviškų knygų vaikams iliustruotoja jau spėjo nuveikti išties nemažai reikšmingų darbų liudija ir kasmet gausėjantis iliustruotų knygų sąrašas, tarp kurių Lietuvių liaudies pasakų rinktinė „Aukso kirvukas“ (2013-aisiais apdovanota Domincelės Tarabildienės premija), K. Navako „Žvėreliai mokosi dūkti“, „Žvėreliai mokosi svajoti“, „Žvėreliai mokosi draugauti“, N. Vaitkutės „Neišduosiu tavęs“, K. Kubilinsko „Debesėlių tiltas“, J. Erlicko „Bijau varlės“, naujausios iliustruotos knygos – A. Kiselienės skaitinių ir kūrybinių užduotėlių knyga „Katė Molė“, V. Palčinskaitės „Ką padarė šokių salė“, G. Norkūnės „Purpurinis samanius“, V. Mačiulio „Paskaityk eiles man, mama“ bei daugelis kitų dar nepaminėtų darbų.
Renginio dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina išankstinė registracija. Apie norą dalyvauti susitikime su dailininke galite pranešti el. paštu vaikai@kvb.lt, telefonu (8 37) 324 225 arba užsukę į Vaikų literatūros skyrių (K. Donelaičio g. 8 / Lydos g. 2).
Projektą  iš dalies finansuoja:

ltkt logo

Projektą remia:

init logo

Projekto partneris:

maironio muziejus logo

>

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.