1 1 1 1 1

Vilniaus dailės akademijos dėstytoja dr. Rasa Janulevičiūtė pristato monografiją, kuri užpildo Lietuvos dizaino istorijos spragą ir supažindina su netikėtai originaliais mūsų šalies dizainerių darbais. Knygoje „10 kėdžių: Lietuvos dizaino naratyvai“ pasakojama apie sovietiniu laikotarpiu Lietuvos dizainerių kurtas kėdes ir kaip jos atskleidžia bendrą to meto kultūrinę aplinką.

Monografijos „10 kėdžių: Lietuvos dizaino naratyvai“ autorė analizuoja dizainerių idėjas, estetines nuostatas, tuo metu vyravusius gamybos ypatumus. Taip pat atkreipiamas dėmesys į kontekstą – socialinę aplinką ir jos poveikį kūrybai, ryšį su architektūra. Analizuojamas tautinio tapatumo klausimas – kiek jis pasireiškė ar būdavo slepiamas dizainerių kūryboje.

Šioje Rasos Janulevičiūtės parengtoje mokslo monografijoje tiriamos kėdės, kurias Lietuvos dizaineriai kūrė sovietiniu laikotarpiu. Tai dažniausiai pagal specialius užsakymus sukurtos, mažais kiekiais gamintos kėdės, tačiau yra ir masinės gamybos ar net eksperimentinių kėdžių. Kiekvienas monografijos skyrius skirtas vis kitam baldų dizaino kūrėjui. Čia pristatoma jo biografija ir darbai. Dalis istorijų papildytos priedais – suteikiama papildomos informacijos, susijusios su pagrindine tema, išsamiau atskleidžiami kai kurie tyrimo aspektai.

Keli knygoje „10 kėdžių: Lietuvos dizaino naratyvai“ aprašomi projektai buvo sukurti jau kiek vėlesniame laikotarpyje, t. y. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę. Tai padeda atrasti ir geriau suprati tam tikrą lūžį, vykusį ne tik šalies politiniame, bet ir kultūriniame, meniniame gyvenime. Kai kuriuose skyriuose autorė aprašo tik vieną tam tikro dizainerio sukurtą kėdę ir jos dizaino variantus, kituose analizuoja po kelias kėdes ir nagrinėja jų ryšį su bendru interjero dizaino sprendimu.

Rasa Janulevičiūtė šioje monografijoje siekia plačiajai visuomenei pristatyti Lietuvos dizainerių kūrybą ir palikimą, ypač tą, kuris greitai nyksta ar yra nevertinamas dėl laikotarpio ypatybių. Per kėdę – vieną dažniausiai naudojamų ir reikalingiausių baldų – autorė apžvelgia kur kas platesnį bendrą tuometinio lietuvių dizainerių kūrybos kontekstą.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.