Knygrišystė atsirado tuomet, kai žmonės išmoko rašyti – išsivystė atskiros knygrišystės kryptys, stiliai ir įrišimo principai. XX a. viduryje susiformavo modernūs knygų rišimo būdai, tuomet į knygą imta žiūrėti kaip į atskirą meno kryptį. Rankų darbo knygos visuomet buvo laikomos ypatingomis, o šiais informacinių technologijų ir nuasmenintų spaudinių laikais jos vertinamos dar labiau.

Knygrišystė – mažiausiai per amžius pakitusi sritis, jos pagrindinė ypatybė yra akivaizdus įsipareigojimas tarnauti tekstui. Tačiau parodoje demonstruojamos knygos svarbios ne turiniu, kuris dažnai kuriamas vėliau (nes daugelis knygų įrištos tuščiais lapais ir skirtos dienoraščiams, užrašų knygelėms, dalis jų – suvenyrai), bet savo atlikimu ir forma, kuri kalba pati už save. Pristatomos Europinių įrišimo būdų meninės interpretacijos nuo viduramžių iki šių dienų, taip pat autorinės ir konceptualios knygos. Panaudoti senieji long stitch (ilgo dygsnio), coptic (koptų), leporello ir concertina (akordeono ir armonikos), klasikiniai klijuotiniai ir pilnai odiniai įrišimų būdai.

Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakultete odos dailės specializacijos studentai susipažįsta su pagrindiniais knygų įrišimo principais, ir tai tik kelio pradžia tiems, kurie norėtų gilintis į šią sritį. Gal studentų meniniai įrišai ir negalėtų konkuruoti savo kokybe ir amato išmanymu su profesionaliais menininkais, tačiau fantazijos ir išmonės jiems tikrai netrūksta. Knyga gali egzistuoti ir kaip savarankiškas meno kūrinys, tuomet atsiveria galimybės kūrybai, interpretacijai ir asmeninei raiškai. Būtent šios knygrišystės tendencijos akcentuojamos parodoje, kuri tęsia neseniai Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakultete pradėtą tradiciją, kai savo darbus bendrai pristato studentai ir jų dėstytojas. Tai tarsi dviejų kartų dialogas viena tema.

Įrišimų autoriai – Dekoratyvinės plastikos odos specializacijos studentai: Kamilė Nemčauskaitė, Laura Ruibavičiūtė, Jolita Mockutė, Radvilė Ranauskaitė, Odeta Juodsnukytė, Reda Baranauskaitė, Beatričė Dauknytė, Monika Jonauskaitė, Aistė Beitnerytė, Eglė Kinderytė, Andrius Goštautas, Vilija Sipavičiūtė, Jolanta Zeltinytė, Jolanta Ūsaitė, Rasa Tumaitė Rakauskienė ir dėstytoja Lolita Grabauskienė.

Parodą kviečiame apžiūrėti nuo balandžio 23 d. iki gegužės 24 d. K. Donelaičio g. 8, II a.

Parodos kuratorė Lolita Grabauskienė


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.