Meno leidinių skaitykloje (Radastų g. 2, 406 kamb.) eksponuojama Lietuvos švietimo istorijos muziejaus  (Vytauto pr. 52, Kaunas) parengta kilnojamoji paroda „Vaclovas Straukas – mokytojas su fotoaparatu“ iš ciklo „Paskutinis skambutis“ (1975–1987).

Parodoje „Vaclovas Straukas – mokytojas su fotoaparatu“ lankytojams pristatomos unikalios, jau istorinės fotomenininko Vaclovo Strauko (1923–2017) ciklo „Paskutinis skambutis“ fotografijos, iliustruojančios XX a. 8–9 dešimtmečių mokyklos kasdieninį gyvenimą, šventes ir tradicijas. Ekspozicija ne tik nukelia žiūrovą į tą laikotarpį, bet ir supažindina su mažiau žinomais žymaus fotomenininko, kurį laiką dirbusio mokytoju, meninės fotografijos darbais. Tai pasakojimas apie mokinių nueitą kelią mokykloje: pradžią (Rugsėjo pirmoji, pirma klasė), kasdienybę (pertraukos, laisvalaikis), brandą (egzaminai) ir atsisveikinimą (paskutinis skambutis, išleistuvės)... 

Nuoširdūs tiesioginiai V. Strauko kontaktai su mokiniais dirbant lietuvių kalbos mokytoju, vėliau fotografu ar mėgėjiško teatro režisieriumi, subrandino idėją – užfiksuoti akimirką, kada prasideda jaunystė. Taip atsirado turbūt didžiausi fotografijų ciklai „Jaunoji Klaipėda“ (1977–1979) ir „Paskutinis skambutis“ (1975–1987). Link jų fotomenininkas ėjo kryptingai kurdamas pirmuosius ciklus „Pamario motyvai“ (1972) ir „Kopos“ (1975), skirtus pamario kraštui, Klaipėdos miestui, žmonėms, jų šventėms ir kasdienybei. Cikluose „Jaunoji Klaipėda“ (1977–1979) ir „Paskutinis skambutis“ (1975–1987) ypač išryškėjo fotografo kūrybinio braižo savitumas, meilė mokyklai ir nuolatinis mėginimas „sugauti“ akimirką, kai iš vaikystės pereinama į jaunystę, kai gyvenimas tik prasideda, bet dar lydi nerūpestingumo šešėlis... Iš fotografijų trykšte trykšta jaunatviškas džiaugsmas ir optimizmas, net ir tokiose situacijose kaip egzaminų laukimas ar nedrąsūs pirmieji žingsniai į mokyklą. Mokytojo ir režisieriaus patirtis fotomenininkui padeda sukurti mažus spektaklius – lengvai pažeidžiamos, be galo patiklios, nuoširdžios ir naivios jaunystės iliustracijas,  įtaigias ir alsuojančias lengvu erotiškumu.

Nuosekliausia ir žymiausia serija „Paskutinis skambutis” (1975–1987) puikiai atskleidžia kūrybinį autoriaus individualumą ir parodo jo vietą Lietuvos fotografijos istorijoje. Už savo darbus ir indėlį į Lietuvos fotografijos meną Vaclovas Straukas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu (1999 m.), Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija (2008 m.), pelnė daugelį kitų apdovanojimų.

Paroda veiks iki gruodžio 15 d. Parodą parengė Lietuvos švietimo istorijos muziejaus rinkinių saugotoja Vilma Valiukonienė, projektų vadovė Rasa Vaikutytė, apipavidalino dizainerė Raminta Ardzevičienė.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.