Amerikos viešbutis. Arvydo Čiukšio nuotrauka

 

 
DŽAGERIS: Kunige, gal aš nenormalus? Gal aš paklydau ir man nebėr kelio atgal? O gal visai nesvarbu, kam aš gimęs? Nesvarbu, ką aš sukursiu ar pastatysiu. Svarbu, kad aš būčiau tvarkingas, kaip visi. O gal aš jiems geras tik miręs? Gražiai aprengtas, tvarkingai nukirptas ir pašarvotas. Ir gražiausia muzika jiems laidotuvių maršas? Sakyk, ką man daryt? Gal man benzinu apsipilt, kaip tas?
 
Rugsėjo 15 d. 18 val. I a. salėje (Radastų g. 2) kviečiame į šeštą „Kauno atminties ekranai“ filmą „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (rež. Raimundas Banionis, 1990). Tai juosta apie aštunto dešimtmečio Kauno hipius, seišinus, Liuksemburgo radiją, „Amerikos viešbutį“, laisvės troškimą ir kainą, kurią tenka mokėti. Svečiuose knygos apie Kauno hipių kultūrą „Smūtkeliai. Kas sušaukė hipių suvažiavimą“ (2019) sudarytojas Gintaras Kušlys ir gidas, istorikas  Žilvinas Rinkšelis. Vakarą veda kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas.

Filmas ir knyga pasakoja apie Kauną, kai rokas buvo tiltas, kuris jungė Sovietų Sąjungos laisvamanius su Vakarais ir kurio nebuvo įmanoma sugriauti, nes sklido savadarbiais įrašais ir radijo bangomis. Pirmąjį pop seišiną (koncertą) tuometiniame Kauno politechnikos instituto (dabar KTU) Automatikos fakultete 1971 m. vasario 21–22 m. suorganizavo popklubas „Smūtkeliai“. Pasiklausyti roko grupių keistais pavadinimais „Gintarėliai“, „Raganiai“, „Gėlės“, „Mes“, „Vyturėliai“ ... suplūdo (ir dalis nebuvo įleisti į miestą) hipiai ne tik iš Lietuvos, Talino, Rygos, bet ir iš Sankt Peterburgo, Maskvos.

Prabėgus metams susidegino Romas Kalanta. Prasidėjo gegužės mėnesio neramumai.

Rež. R. Banionis filme liudija tą laiką ir jo kontekstą: paauglių kompanija slapčia klauso „Liuksemburgo“ radijo, išgyvena pirmąją meilę, svajoja, keliauja į Palangos „Vudstoką“. Dėvi džinsus, augina plaukus, brazdina gitaromis, per tranzistorinių radijo imtuvų traškesį klausosi „Rollingstones“ ir kitų roko žvaigždžių. Jaunuoliai gyvena name, kurį vadina „Amerikos“ viešbučiu. Iš tikrųjų tai senas, tarpukariu darbininkams apgyvendinti skirtas pastatas.

Režisierius viename iš interviu yra sakęs: „Romas tuo metu padarė perversmą žmonių sąmonėje. Visi tylėjo, nors ir suprato, kad tylėti daugiau nebegalima. (..) „Skubėjom filmuoti (dirbom 2,5 metų), nes nežinojom, kiek laiko truks šis laisvėjimo procesas, bijojom, kad mus gali vėl užspausti. Filmavome per pačią blokadą – nebuvo benzino, masinėse scenose atsisakė filmuotis kareiviai. (...) Trečdalį nufilmavę, turėjom keisti pagrindinį aktorių.“

„Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“, 1990, 89 min. Rež. Raimundas Banionis. Vaidina: R. Kazlas, G. Jaraminaitė, A. Šavelis ir kt.

Nuotraukose: K. Būgos gatvė, kanalizuotas Girstupio upelis (Girstupio g.), Kauno panorama, archyviniai kadrai.

„Kauno atminties ekranus“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia portalas ir dienraštis Kauno diena. Fotografas – Arvydas Čiukšys.

Renginio metu bus fotografuojama ir/ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Atsižvelgiant į Vyriausybės priimtus sprendimus, bibliotekos renginių metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones bei laikytis 1 metro atstumo. Kaukės gali nedėvėti asmuo su negalia, jei kaukė trukdo jam kvėpuoti. Daugiau informacijos >>>

 


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.