Birželio 13 d. 16 val. kviečiame kartu švęsti Blumo dieną Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, I a. fojė).

Kiekvienais metais birželio 16-ąją airių rašytojo Džeimso Džoiso (James Joyce, 1882–1941) gerbėjai mini Blumo dieną – Bloomsday. Šventė pavadinta pagal Dž. Džoiso romano „Ulisas“ pagrindinio veikėjo Leopoldo Blumo (Leopold Bloom) vardą. Minint Blumo dieną, pagerbiamas rašytojas, prisimenamas romanas „Ulisas“ ir jame aprašyta moderniųjų laikų odisėja.

Romanas „Ulisas“ – moderniojo žmogaus odisėja Dubline (Airija), trunkanti tik vieną dieną: nuo 1904 metų birželio mėnesio 16 dienos 8 val. ryto iki 1904 metų birželio mėnesio 17 dienos 3.15 val. nakties. Tai laikas, per kurį pralekia galybė žmogaus gyvenimo akimirkų: mainosi Dublino gatvės, parduotuvės, barai, tiltai, bažnyčios, naujai sutikti žmonės, atsiminimai apie senus pažįstamus, naujos patirtys, sumišusios su apmąstymais apie ankstesniąsias.

Blumo diena pirmą kartą paminėta 1954 metais. Kadangi „Ulisas“ savo originalumu ir realybės vaizdavimu „užvaldė” beveik visą pasaulį, Blumo diena švenčiama ne tik Airijoje, bet ir daugelyje kitų šalių: Amerikoje, Olandijoje, Prancūzijoje ir kitur. Tačiau niekur ši šventė nėra tokia populiari ir taip originaliai švenčiama kaip rašytojo tėvynėje. Čia ji tapo nacionaline švente, per kurią gerbėjai vaikšto „Uliso“ veikėjų keliais, rungiasi skaitydami romano ištraukas, interpretuoja jas, rengia muzikinius pasirodymus gatvės teatruose, dalyvauja viktorinose, klausosi airiškos muzikos, skanauja airiškų valgių. Neretai galima išvysti persirengėlių, vilkinčių Eduardo VII laikų drabužiais ir taip siekiančių pajusti Blumo laikų dvasią; kai kurie apsirengia kaip romano veikėjas L. Blumas.

Džeimsas Džoisas – rašytojas, be kurio neįsivaizduojama pasaulio literatūra. Reikšmingiausias jo romanas „Ulisas“ (1922) yra vienas iš XX a. šedevrų. Šis kūrinys atskleidžia svarbiausius moderniojo žmogaus fizinio, dvasinio, mokslinio ir religinio gyvenimo aspektus, panašiai kaip Homero „Odisėja“ atskleidžia pagrindinius antikos žmogaus gyvenimo principus. Lietuvoje skaitančių Dž. Džoiso kūrybą taip pat netrūksta, ypač 2003 metais pasirodžius „Uliso“ (1 kn., 2-oji kn. Išleista 2005 m.) vertimui.

Šį kartą  džoisuosime su vertėju Jeronimu Brazaičiu, aktore Alma Masiulionyte, „Nemuno“ žurnalo vyr. redaktore Erika Drungyte, pianistu, muzikos pedagogu Tomu Kukta, gitaristu-skautu Ignu Malinausku ir kolegėmis Regina Klementavičiene ir Loreta  Jonikiene.

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.