Sausio 21 d., ketvirtadienį, 18 val. kviečiame prisijungti prie bibliotekos Facebook paskyros pokalbiui su „Atominio bunkerio“ muziejaus Kaune įkūrėju Juliumi Urbaičiu. Ypatinga muziejaus kolekcija – KGB, NKVD ir milicijos naudota sekimo ir šnipinėjimo įranga.

KGB jėgos struktūros Sovietų Sąjungoje ne tik persekiojo paprastus žmones, bet visiškai nepasitikėjo savo bendradarbiais ir sekė juos tiek oficialiais, tiek neoficialiais būdais. KGB, Valstybes saugumo komitetai visada turėjo pačius naujausius prietaisus ir profesionaliai parengtus savo srities specialistus, karininkus, agentus. Muziejuje saugomos nešiojamos slapto radijo ryšio priemonės, radijo siųstuvai ir imtuvai, ryšio blokatoriai, pelengatoriai, nuotolinio pasiklausymo įranga, pasiklausymo „blakių“ ir jų aptikimo prietaisai. Taip pat naktinio matymo prietaisai, slapti diktofonai ir magnetofonai, slapti fotografavimo minifotoaparatai, užmaskuotos slaptos filmavimo kameros.

Kaip visai tai buvo naudojama? Kokias laiko ir žmonių istorijas pasakoja šie prietaisai?

Be viso to, aptarsime ir nugriauto „Kauko“ restorano, vietos, kurioje būta KGB klausymosi įrangos, istoriją.

„Atominis bunkeris“ įkurtas 2014 m. Kaune, Vilijampolėje (Raudondvario pl. 164A), buvusios „Aido“ gamyklos požemiuose, kur sovietmečiu buvo įrengta civilinės apsaugos slėptuvė. Tokių slėptuvių Kaune būta apie 200. Muziejuje sukaupta apie 3,5 tūkstančio eksponatų: Pirmojo pasaulinio karo, tarpukario, Antrojo pasaulinio karo, Šaltojo karo, dabartinių laikų. Tai didžiausia tokio tipo kolekcija pasaulyje.

KGB šnipų muziejus veikia ir Jungtinėse Valstijose, Niujorke (Manhatane). Ten nukeliavo 1,5 tūkstančio eksponatų iš Kauno. Kolekcija sulaukė didelio žiniasklaidos ir žmonių susidomėjimo.

Šiuo metu abiejų muziejų veikla sustabdyta dėl pasaulinės pandemijos. Todėl kviečiame virtualiai susitikti su muziejų įkūrėju Juliumi Urbaičiu ir, vykstant renginiui bibliotekos Facebook paskyroje, užduoti jam rūpimus klausimus.

„Atominio bunkerio“ nuotraukos Arvydo Čiukšio ir „Kaunas pilnas kultūros“, eksponatų nuotraukos – „KGB Espionage Museum“.


>

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.