D. A. Miller „8 1/2 (Otto E Mezzo)“

1 1 1 1 1

Federico Fellini šedevras „8 1/2 (Otto E Mezzo)“, režisuotas 1963, sudomino viso pasaulio publiką. Atrodė, kad filmo herojus, kino režisierius Guido Anselmi – pats tikriausias, veidrodinis paties Fellinio atvaizdas, o siužetas atspindi būtent filmo „8 ½“ kūrimą. Daugybė režisierių, įskaitant Fassbinderį, Truffaut, Scorsese, Bobą Fosse'ą ir Bruce'ą LaBruce'ą, panaudojo filmo temas, atspindėdami jose savo pačių asmenį ir kūrybą.

Fellinio pasirinktas filmo pavadinimas susijęs su jo darbų eiliškumu. Iki tol režisierius, jo paties žodžiais tariant, buvo sukūręs septynis su puse filmo (puse filmo jis įvardijo bendradarbiavimo su kino režisieriumi Alberto Lattuada rezultatą). Taip „8 ½“ tapo Felliniui jo aštuntuoju su puse filmu.

Gretinant pavadinimą su filmo siužetu, galima įžvelgti ir kitą prasmę – dvilypumą tarp pagrindinį veikėją supančios tikrovės ir ją atspindinčios fikcijos – sapnų, fantazijų, prisiminimų. Filmo veiksmas sukasi aplink kino režisieriaus Guido Anselmi personažą (akt. Marcello Mastroianni), kurį kamuoja kūrybinė krizė. Situacija išties nepavydėtina: kontraktas naujo filmo gamybai pasirašytas, daugybė pinigų išleista gigantiškoms dekoracijoms, o įkvėpimo ir idėjų nėra, - režisierius nė neįsivaizduoja, apie ką bus jo naujasis kūrinys. Bandydamas atgauti kūrybines galias sanatorijoje, Guido susiduria su įkyriais kino aktoriais, žurnalistais, ramybės neduodančia meiluže, žmona, prodiuseriu, scenaristu… Galop, režisierius visai praranda pasitikėjimą savimi ir panyra į jau anksčiau minėtas fantazijas – pusiau tikrą, pusiau iliuzinį pasaulį.

Teigiama, kad „8 ½“ – tam tikru atžvilgiu autobiografinė juosta: garsusis italų kino meistras po itin sėkmingo „Saldaus gyvenimo“ sukūrimo irgi buvo susidūręs su krize, tačiau sugebėjo ją įveikti. Savo patirtį jis perteikė ypač autentiškai pavaizduodamas menininko vidinį pasaulį, didžiules ir dažniausiai sudėtingai įgyvendinamas ambicijas, o žvelgiant plačiau – žmogaus pastangas atrasti laimę ir vidinę ramybę chaotiškame gyvenime, kuriame nuolat susiduria lūkesčiai, praeitis, aplinka, kiti mūsų likimus formuojantys žmonės. Reikia pripažinti, kad kuriant filmą „8 ½“, Felliniui su kaupu pavyko įgyvendinti visas ambicijas. Tai – meistriškai nufilmuota, klasika tapusi gurmaniška juosta, kurią, kaip tokiais atvejais sakoma, būtinai reikia pamatyti.

Užsakyti leidinį

Daugiau leidinių


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.