2018 m. lapkričio 15 d., ketvirtadienį, 17 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, 322 kamb.) vyks naujo leidinio „100 pakilių akimirkų: tarpukario Lietuvos šventės ir iškilmės“ ir kilnojamosios parodos pristatymas. Dalyvaus leidinio sudarytoja Rimantė Tamoliūnienė, istorikas prof. dr. Jonas Vaičenonis, muzikinę programą atliks Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas Egidijus Bavikinas, renginį moderuos Vilius Kaminskas. Renginio metu bus rodoma archyvinė kino kronika „Laisvę švenčianti Lietuva“.

Valstybės atkūrimo šimtmečio sukakties kontekste, įdomu atsigręžti į mūsų šalies kūrimosi pradžią, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai ir pasidomėti tarpukariu,  kai paskelbusi nepriklausomybę Lietuva galėjo ir norėjo ŠVĘSTI.  Ką šventė mūsų jauna valstybė? Kokios buvo šventės, kaip joms buvo ruošiamasi? Kaip buvo minimi didieji tautos įvykiai ir kokie buvo svarbiausi šventiniai akcentai? Į šiuos klausimus atsakymo ieškojo Kauno apskrities viešosios bibliotekos projekto „Tarpukario  Lietuvos šventės ir iškilmės“  rengėjai.  Pasitelkus  senąsias fotografijas su šventinių renginių vaizdais, parengta kilnojamoji paroda bei leidinys „100 pakilių akimirkų: tarpukario Lietuvos šventės ir iškilmės“. Pristatomos valstybinės iškilmės, kuriose džiaugtasi nepriklausomybės ir laisvės vaisiais; šventiniai paradai su žygiuojančiais tautos laisvės gynėjais; sukaktys ir minėjimai, kuriais buvo išreiškiama pagarba praeičiai; dainų šventės, įprasminusios tautos kultūrą; įvairių organizacijų, draugijų šventiniai sambūriai, į kuriuos telktasi nestokojant kilnaus idealizmo. Neabejotinai įdomios kalendorinės, bažnytinės, jaunimo ir kitos šventės ar renginiai – paminklų šventinimas ir atidengimas, reikšmingų įvykių minėjimai ir t. t., kuriuose patiriami vienybės ir kilnių idėjų išsipildymo jausmai.  Įvairūs valstybę reprezentuojantys šventiniai renginiai, telkę dėmesį į tautai svarbius įvykius ir sukaktis, skatino pagarbą istorijai ir kultūrai, ugdė patriotizmą ir bendruomeniškumo jausmą, rodė bręstančią atsakomybę už savo valstybę, jos tapatumo stiprinimą.

Rengiant projektą naudotasi asmeniniais rinkiniais, įvairių institucijų fondais ir archyvais. Iš daugybės nuotraukų atrinktos tos, kurios geriausiai atspindi temą, įvairius Lietuvos regionus ar patraukia savo įtaigumu, retumu. Džiugu, kad dalis fotografijų publikuojamos pirmą kartą. Gausią leidinio ikonografiją papildo citatos iš tarpukario spaudos. Knygos pabaigoje skaitytojo laukia netikėtumas – anuomet populiarūs šventiniai atvirlaiškiai su perforuotomis juostelėmis. Taigi nūdienos skaitytojas turės išskirtinę galimybę „tarpukariškai“ pasveikinti – nusiplėšti patikusį atviruką ir jį išsiųsti kaip šventinį sveikinimą.

Paroda ir leidinys – tai vaizdais papasakota tarpukario Lietuvos šventinio gyvenimo istorija. Segmentiškai pristatytos svarbiausios to meto šventės, jų ištakos, įvairovė galbūt suteiks mums įkvėpimo ruošiantis šiandienos šventėms ar padės atrasti tai, kas skatina didžiuotis savo šalimi, tapti neatskiriama jos dalimi. O kartu primins, kad švęsti šventes – reiškia švęsti gyvenimą.

Maloniai kviečiame į susitikimą. Įėjimas nemokamas. Bus galima įsigyti leidinį.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.