Pradėdami naujus metus, kauniečiai turi išskirtinę galimybę pamatyti unikalią parodą, kurioje iš naujo atgimsta viena iš ankstyvųjų fotografijos technikų. Sausio 10 d., antradienį, 17 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, II a. fojė) pristatoma populiarių televizijos projektų režisieriaus Mindaugo Meškausko fotografijų, sukurtų šlapio kolodijaus procesu, paroda „Amžinas atvaizdas“. Jos atidarymo metu autorius supažindins su ambrotipo sukūrimo procesais, fotografijos paslaptis kiekvienas galės atrasti išbandydamas specialiai sukurtą „juodos-baltos“ dėžutę.

Kuriant šlapio kolodijaus (ambrotipų ir ferotipų) nuotraukas, „sustabdomos“ kelios sekundės portretuojamo apmąstymų, laukimo, suvokimo ar panirimo į savastį, mintis bei jausmus, todėl fotografijos atspindi daugiau nei paviršutiniškas vienadienes grimasas. Anot Mindaugo, šiuose atvaizduose jis stengiasi įžvelgti ir perteikti žmogaus sielą.

Parodoje eksponuojami autoriaus draugų, bičiulių, kolegų – kino režisieriaus Donato Ulvydo, dainininkės, dainų kūrėjos Justės Arlauskaitės-Jazzu, dainininko, žurnalisto, televizijos laidų vedėjo Marijaus Mikutavičiaus, menininkės, keramikės, televizijos laidų vedėjos Nomedos Marčėnaitės ir kt. – portretai.

Savo sprendimą skaitmeninės fotografijos amžiuje sugrįžti prie fotografijos ištakų ir pasirinkti šlapio kolodijaus procesą autorius paaiškino šitaip: „Šiuo metodu vaizdas yra sukuriamas ant stiklinės (ambrotipas), metalinės (ferotipas) ar akrilinės plokštelės. Tai tarsi magija. Kartą pabandęs pagaminti ambrotipą, jau nebegali sustoti. Atvaizdai stiklo ar metalo plokštelėse užburia, sidabro žvilgesys juodame fone suteikia paveikslėliui trimatį efektą. Žmonės fotografijose, atrodo, tuoj tuoj ims ir sujudės. Jų žvilgsniai prikausto, kartais negali atitraukti akių nuo atvaizdo kelias minutes“.

Šlapios kolodijaus plokštelės procesas išrastas XIX a. viduryje. Pats procesas yra didelis iššūkis, jo rezultatas priklauso ne vien nuo fotografo, bet ir nuo tikslaus manipuliavimo chemikalais bei jų sąveikos. Visas procesas – plokštelės užliejimas kolodijumi, įjautrinimas, ekspozicija ir išryškinimas – turi įvykti vos per keletą minučių, kol plokštelė dar šlapia (iš čia ir pavadinimas – šlapias kolodijus). Kadangi pozuojančiajam neretai tenka išbūti nejudant keliolika ar net keliasdešimt sekundžių, portretai atrodo tarsi sustingę laike. Tokiu būdu gaunamas „amžinas atvaizdas“ (graikiškai ἀμβροτός – „nemirtingas“, τύπος – „atvaizdas“) yra ypač atsparus laiko poveikiui. Seniausi ambrotipai ir ferotipai jau skaičiuoja 160 ir daugiau metų, jie neblunka, nekeičia spalvos ir neišnyksta. Tai proceso metu išsiskyręs grynas sidabras ant stiklo ar dažytos metalo plokštelės. Be to, gautas atvaizdas yra unikalus ir nepakartojamas – neįmanoma pagaminti dviejų identiškų ambrotipų ar ferotipų.

Sudėtingą fotografijos techniką įvaldęs Mindaugas Meškauskas džiaugiasi galutiniu rezultatu, dosniai atlyginusiu už visus patirtus vargus. Nusivylimų ir atradimų kupino kūrybinio proceso metu įgytos žinios ir patirtis padėjo sukurti išties įspūdingas fotografijas, kurios neabejotinai sužavės visus parodos lankytojus.

Parodą organizuoja Lietuvos spaudos fotografų klubas. Ekspozicija bibliotekoje veiks iki sausio 31 d.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.