Grafikės Gražinos Didelytės dienoraščius pavarčius

Lapkričio 23 d. 18 val. Kauno apskrities viešosios bibliotekos Facebook paskyroje vyks menotyrininkės Rimantės Tamoliūnienės paskaita „Grafinės novelės vaizdiniai Gražinos Didelytės dienoraščiuose“.

Gražina Didelytė – ypatingas reiškinys Lietuvos meno padangėje – grafikos gerbėjai ją vadina elegantiškos linijos meistre. Daugelis literatūros mylėtojų taip pat užaugo skaitydami garsių lietuvių poetų knygas iliustruotas jos išskirtinio braižo ofortais. Talentingą dailininkę galime vadinti ir autentiškų vizualinių metraščių autore, nes sovietmečiu kraštotyrinių kelionių metu, nepaisydama saugumo persekiojimų, ji fiksuodavo savo blonknotėliuose patiriamus įspūdžius kaip jautrią lietuviškosios praeities savastį. Po vieno tokio žygio, pavadinto „Simono Daukanto keliu“, raiškūs G. Didelytės piešinėliai su šalia esančiais trumpais ir taikliais jos tekstais, buvo išleisti atskiru leidiniu ir virto menine žygio atmintimi. Žvelgiant į emocionalią ir įtaigią jos kūrybą, tikriausiai ne vienam būtų įdomu pavartyti ir pačios menininkės dienoraščius. Jie tikrai įspūdingi savo autentiškumu ir nuoširdumu, labai primenantys grafinės novelės pasakojimą. Tai autorės kasdieninio gyvenimo pasakojimai, kurie jungia jos pieštas iliustracijas, ranka rašytą tekstą, fotografijas, laiškus ir archyvinius dokumentus. Šie dienoraščiai – tai vizuali išgyvenimų istorija su kūrybiškai fiksuojama žmogaus būtimi bei jautriu supančios aplinkos perteikimu.

Paskaitos metu bus galima ne tik pasigėrėti pačios Gražinos Didelytės dienoraščių fragmentais, leidžiančiais geriau pažinti pačios kūrėjos asmenybę, suvokti jos kūrybos impulsus, bet ir pamatyti, kaip atrodė pirmo kurso studentų bendras dienoraštis, kuris buvo rašomas ir pildomas piešiniais dar 1961 m. Vilniaus dailės institute, menininkei studijuojant grafikos specialybę.

Paskaita yra KAVB projekto „Gražinos Didelytės kūrybinio palikimo aktualizavimas“ dalis.

Projektą remia

LTK Logotipas1


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.