Meno leidinių skaitykla (Radastų g. 2, 406 kamb.) kasmet pristato lankytojams jaunus, dar mažai žinomus Kauno menininkus, žengiančius pirmuosius žingsnius profesionaliojo meno pasaulyje. Kartu su pavasariu, kaip gaivus, šviežias oro gūsis atkeliavo Rutos Velykytės tapybos darbų paroda „Fragmentai“.

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tapybos katedros IV kurso bakalaurantė Ruta Velykytė savo tapybos darbuose perteikia savitą miestų architektūros, urbanistinių detalių mozaiką. Tik šiemet nutapytose vaiskaus, žaismingo kolorito drobėse – pasaulis, susidedantis iš fragmentų, prabėgusių, vos užčiuoptų, paviršiumi praslinkusių akimirkų, įvairiuose pasaulio kampeliuose užfiksuotų vaizdų. Parodos objektai surinkti iš virtualios erdvės, suteikiant jiems naują savastį: gatvės fotografija atgimsta siurrealistine nuotaika alsuojančioje ekspresyvioje tapyboje. „Fiksuoju savo pastebėjimus natūralioje aplinkoje, naudoju virtualių technologijų ir medijų teikiamas galimybes atrasti vietas, kuriose nebuvau ir pamatyti vaizdus, kuriuos regėjo kiti. Meninėmis priemonėmis perteikiu savo įspūdžius ir individualias interpretacijas, sukuriu naujas grandis daikto-vaizdo ir vaizdo-daikto transformacijų sekoje. Mano tikslas yra įkvėpti geriau pažinti aplinkinį pasaulį, rasti balansą tarp bendro vaizdo ir detalių, jausti kontekstą ir atsirinkti svarbiausius dalykus“, – teigia menininkė.

Dailininkė paprastai tapo serijomis. Ši paroda nėra išimtis – visi eksponuojami darbai glaudžiai susiję tarpusavyje, papildo vienas kitą, sudarydami vientisą  meninę struktūrą. Kuriamos tapybinės serijos yra ilgo pasiruošimo ir  apmąstymų rezultatas. Atidžiai stebėdama aplinką, menininkė susikoncentruoja ties jos geometrinėmis formomis, linijų žaisme, unikaliomis detalėmis ir fragmentais. Ruta prisipažįsta: „Kūryboje man svarbus bendros erdvės suvokimas ir elementų atranka. Aš dekonstruoju. Tada surenku iš naujo. Mano darbai gimsta per analitinį potyrį ir tapybišką procesą, objekto paiešką, pažinimą ir žaidimą su juo“.

Didžiausias įkvėpimo šaltinis – miestas su jo ženklais ir architektūros dariniais. Tačiau pamatytos detalės į drobę perkeliamos ne tuoj pat – perėjusios per laiko ir apmąstymų prizmę, jos išplaukia iš atminties, įgijusios naujus pavidalus, abstrahuotos, išgrynintų formų. Kuriant atsiribojama nuo aplinkos veiksnių, į vaizduojamą objektą žvelgiama nuo jo atsitraukus, bandant pamatyti visumą, susitelkiant ties formomis ir spalvomis. „Urbanistinės struktūros, erdvės, pastatai, jų aplinka, vidus ir detalės mano darbuose neatskiriami nuo užuominų į santykį su žmogumi, jo buvimo, veiklos ir mąstymo pėdsakus, – atvirauja dailininkė. – Rinkdamasi medžiagą ir iš realios aplinkos, ir iš antrinės tikrovės, aš kvestionuoju tikro-netikro, esamo-nesamo, virtualaus-apčiuopiamo santykį.“

Menininkę įkvepia įvairios kūrybos sritys – tapyba, grafika, skulptūra, architektūra, medijų menas, tačiau ji neprisiriša prie konkretaus stiliaus ar krypties, nesistengia aklai paklusti išoriniams įtakos veiksniams. Besiformuojantis individualus R. Velykytės stilius persmelktas minimalizmo estetikos, ryšio su supančiu pasauliu ir jo elementais kontempliacijos, geometrinių formų daugiareikšmiškumo.

Neabejotinai bus įdomu sekti tolesnį menininkės kūrybos kelią, pamatyti besiplečiantį temų ratą, atlikimo technikų ir ekspozicinių sprendimų bandymus. O šiandien kviečiame iš arčiau susipažinti su jaunos, talentingos Kauno dailininkės ankstyvąja kūryba.

Paroda veiks iki gegužės 18 d.

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.