Virtuali paroda „Skaitiniai Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei“

Spalio 24–31 dienomis Lietuvoje vyksta tradicinė, jau 11-oji, Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo (MIR) savaitė. Šios savaitės proga siūlome naudingas knygas, kuriomis galime kurti laimingą visuomenę per informacijos elgsenos pažinimą.

Hannah Fry „Hello world. Kaip būti žmogumi algoritmų pasaulyje“

Išsami ir intriguojanti knyga apie technologijas, jų poveikį, naudą ir žalą žmonėms. Ši knyga paaiškina, kas yra algoritmai ir kaip jie veikia mūsų gyvenimus. Kur bepažvelgsime – technologijos jau užtvirtino savo pozicijas daugumoje žmogui svarbių sričių: medicinoje, mene, versle, tarpasmeniniuose santykiuose ir kitur. Rašytoja knygoje atskleidžia, kokiose srityse su algoritmais turėtume būti atsakingesni ir atsargesni. „Aišku viena: dar niekada žmonės nebuvo tokie svarbūs kaip dabar – algoritmų epochoje“.

Seth Stephens-Davidowitz „Visi meluoja. Bet internetas žino, kas esame iš tikrųjų“

Daugybę apdovanojimų pelniusi knyga šmaikščiu ir įtraukiančiu stiliumi atskleidžia mūsų santykį su neaprėpiamu informacijos kiekiu, kurį gauname kasdien. Šis gausus informacijos kiekis apie mus atskleidžia daugiau nei galime įsivaizduoti – nuo didžiausių troškimų iki slapčiausių baimių. Kiekvienas kasdien susiduriame su Didžiaisiais duomenimis, ir jų įtaka vis auga. Knygoje pateiktos ir išsamiai aprašomos Didžiųjų duomenų galios ir kaip jomis naudotis atsakingai.

Nicholas McFarlane „Susuk smegenis: kaip manipuliuoti informacija, siekiant paveikti žmones“

Kokias mąstymo klaidas naudoja žmonės? Visos jos naudojamos propagandai kurti ir įtvirtinti. Pasitelkdamas iliustracijas ir informacinę grafiką autorius pateikia 10 žingsnių, kaip manipuliuojama, meluojama žmonėms ir iškraipomi faktai. Autorius teigia, kad kuo sąmoningesni būsime ir domėsimės šia tema, tuo mažiau mes ir mūsų aplinka priimsime propagandą kaip įprastą ir mums priimtiną kasdienybę.

Anders Hansen „Naršymo metas“

Kaip mūsų smegenis apsaugoti nuo perkaitimo? Ar mobilusis telefonas – šių laikų narkotikas? Ar dėmesys yra mūsų laikų deficitas? Ar ateityje smegenys prisitaikys? Šie ir kiti klausimai, svarbūs šiuolaikiniam žmogui, išdėstomi aiškiai ir suprantamai, o skaitydami lengvai atpažinsime save. Laikais, kai psichikos sveikatos problemos tampa vis didesne grėsme, knygoje rasite konkretų priešnuodį, ką daryti ir kuria linkme judėti, kad išvengti perdegimo.

Wolfgang Bergmann, Gerald Huther „Priklausomybė nuo kompiuterio“

Taip, modernus medijų pasaulis yra itin patrauklus vaikams ir ši knyga puikiai supažindina, kuo vaikus taip traukia kompiuteriai ir kaip jie veikia vaiko kūną ir mąstymą. Ji skirta padėti suprasti, kuo gi toks patrauklus modernusis medijų pasaulis. Autoriai įsitikinę – kuo turtingesnis ir saugesnis yra vaikų gyvenimas, tuo atsparesni jie tampa virtualaus pasaulio vilionėms. Knyga suskirstyta keliais svarbiais skyriais: sąmoningumo ir situacijos pažinimo, gilesnio supratimo ir išeičių, kokias verta pasirinkti norint siekti pozityvesnio vaikų santykio su technologijomis.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.