Kauno apskrities viešoji biblioteka gegužės 2 dieną 17 val. kviečia į Tado Klimausko kūrybinių darbų parodos Koliažai atidarymą. Paroda veiks nuo gegužės 2 dienos iki gegužės 8 dienos.

Tadas dalinasi: „Kūryba man yra bandymas atsikratyti galvoje susikaupusių minčių ir vaizdinių perteklių, o koliažais apjungiu įkvėpimą iš įvairiausių medijų. Kuo surrealistiškesnė, keistesnė, abstraktesnė asociacija tuo geriau. Kam ta prasmė?“. Tado kūrybinių darbų paroda „Koliažai“ yra dalis projekto „Erdvė reikšis“ renginių ciklo.

Svajoji apie asmeninę parodą ar performansą, o gal tiesiog nori įgyti naujų žinių? Kauno apskrities viešoji biblioteka organizuoja projektą „Erdvė reikštis“, kuris padės jauniesiems kūrėjams geriau atrasti save, prisijungti prie bendruomenės ir dalintis savo patirtimis ir menu laisvoje, atviroje ir saugioje erdvėje. Projektas apima kelias veiklas: parodas, performansus, peržiūras, edukacijas, kūrybinius susitikimus. Jau pirmąją gegužės savaitę turėsite galimybę susipažinti su Tado Klimausko digital kūryba.

Atidarymo metu kalbinsime kūrėją Tadą, apžvelgsime bibliotekos erdvėse eksponuojamus darbus bei klausysimės Yurei prie DJ pulto.

Bibliotekos savanorė Viktorija Grimaševskytė susitiko su Tadu ir trumpai jį pakalbino apie jo kuriamas vizualizacijas, kūrybos procesą bei įkvėpimą kurti. Kviečiame skaityti!

- Ar jau esi eksponavęs savo kūrinius, ar tai pirma tavo paroda?

Taip, tikriausiai tai pirma paroda. Nelabai buvo tų variantų, nelabai ir galvojau apie tai. Galbūt tik pasvajodavau. O čia netikėtai...

- Tiesiog pasitaikė proga?

Teisingai. Čia toks įvykis, kurį galima išsibraukti iš bucket listo.

- Tiesiog vienas iš dalykų, ką reikia padaryti gyvenime. Galėsi pasižymėti varnelę ties šituo. ? O kaip pradėjai kurt, kiek tau tada buvo metų?

Išties, net nežinau, šiaip gan vėlai pradėjau tuo užsiimti. Man visą laiką patiko grafinis dizainas, patiko įvairiausi menai, aš toks labiau kolekcininkas tų vizualų buvau. Rinkdavau žurnalus, o paskui, kai atsirado internetas, tai tiesiog visokiausius paveiksliukus išsaugodavau kompiuteryje. Taip po truputį, po truputį užsimaniau pats paeksperimentuoti: photoshopas, dar kažkas, tokie tie eksperimentai buvo. Dar vėliau viskas peraugo į didesnį hobį, pradėjau užsiimti fotografija ir grafiniu dizainu. Aš pats nesu baigęs nei dailės, nei kokio kito tradicinio meno mokyklos. Neturiu didelių gabumų piešti ar panašiai, tiesiog naudojuosi ta proga, tais koliažais, kažkaip remiksuoju juos ir savaip pateikiu. O kurti pradėjau gal prieš kokius 5 metus. Tada man buvo dvidešimt devyneri (juokiasi).

- Taigi ne nuo vaikystės?

Vaikystė vaikyste, vis tiek buvo kažkokie savi papeckiojimai.

- O ar turi ir kitų pomėgių? Ar visą laisvą laiką investuoji tik į kūrybą?

Mano laisvas laikas yra susijęs su medijom, su gamta, jeigu esu ne prie kompiuterio ir neconsume‘inu įvairias medijas: filmus, muziką, žaidimus, knygas... Tada gamta yra pagrindinis laisvalaikio užsiėmimas. Taip pat kultūros įstaigos, muziejai, menai, kurie įkvepia kurti.

- Su tuo susijęs kitas klausimas. Kas apskritai tave įkvepia kurti? Jau sakei, kad įvairios parodos, muziejai, renginiai. O galbūt yra dar kas nors?

Ne, tiesiog, bet kas, kas sužadina asociacijas. Tai gali būti ir vaikščiojimas gamtoje arba griuvėsiai. Taip pat gali įkvėpti ir neseniai matytas filmas, netgi instagramas. Dar yra muziejai, jų puslapiuose žiūrint visokius paveiksliukus taip pat kyla tam tikri vaizdai, arba perskaičius knygą... Tiesiog lauki, ir kyla asociacijos susijusios su žodžiais, matytais vaizdais ir panašiai. Taip pat kitų menininkų darbai, modernus menas, siurrealizmas, paprastas ir kartu nepaprastas grafinis dizainas, architektūra.

- Ar yra menininkų, kuriuos laikai autoritetais, į kuriuos nori lygiuotis, kurie įkvepia tave?

Iš tų klasikinių didžiųjų vardų galėčiau paminėti Jean-Michel Basquiat, Picasso. Taip pat Leonardas da Vinčis, jo darbų pobūdis man labai patinka, susitelkimas ir domėjimasis visu pasauliu, kaip jis veikia. Tai irgi labai įtraukia, bandau tai pritaikyti skirtingose medijose, pasisemiu įkvėpimo iš skirtingų pasaulėžiūrų. Taip pat man patinka visas DADA movementas, bauhausas daug įtakos daro, 7–6 dešimtmečiai, ypač Amerikos iliustracijos ir menas, grafinis dizainas, reklamos bumas. Iš šiuolaikinių jaunesnių kūrėjų galėčiau paminėti Yonil, James White, Mobius, Cristina Daura, Hilma af Klint, Daren Thomas Magee (realfunwow)

- O kas, tavo nuomone, yra svarbiausia kūrėjui, menininkui?

Manau, labai svarbu išlikti vaikiškam, mokėti žaisti: su mintimis, su idėjomis, neatmesti jų, laikant jas vaikiškomis. Suaugę mėgsta sakyti: „Tai vaikiška“, kad taip daryti negalima, nepalankiai į tai žiūri ir panašiai.

- Turi omenyje visišką kūrybinę laisvę?

Teisingai, tokią vaikišką, kai tiesiog paimi pieštuką ir eini paskui idėjas, bandai nieko per daug nesitikėdamas.

- Galbūt kas nors išeis, galbūt ne. Svarbiausia nebijoti eksperimentuoti, ar ne?

Taip, tiesiog žaisti, eksperimentuoti.

- Sakyk, galbūt turi įpročių arba ritualų, kurios naudoji kūrybos procese ar prieš pradėdamas kurti?

Nesu tikras, nėra tokio ritualo, aš vis dar bandau rasti savo dienotvarkę ar kažkokį pastovumą, padedantį kurti. Skirti laiko ir panašiai, tai visuomet vyksta eksperimentų ir bandymų metu, bet dažniausiai mano kūryba prasideda nuo asociacijų paieškos, o kūrybos procesas nėra daugiadienis. Kartais įkvepia kitų menininkų darbai, kyla toks niežulys, noras pačiam pabandyti, eksperimentuoti, pažiūrėti, kas bus. Kartais tiesiog kyla vaizdiniai arba idėjos, ir tu jomis seki. Dar yra tam tikri challenge‘ai interneto puslapiuose, ypač koliažų bendruomenėse, kur tiesiog papostinamas paveiksliukas arba žodis, ir tu pagal jį bandai sukurti meną.

- Taigi yra bendruomenių, kurios paskatina, užveda, kažkokią mintį duoda.

Taip.

- Jei teisingai supratau, pasigavęs idėją savaitę kuri intensyviai, o paskui dvi savaites nieko nedarai?

Gali būti ir taip. Bet dažniausiai kuriu vieną dieną, stengiuosi taip planuoti laiką, nes tai yra hobis. Jei tai ilgesnis projektas, aš pametu mintį, pradedu siekti tobulumo, todėl norėdamas būti pastovesnis, nesimėtyti tarp idėjų, stengiuosi per vieną dieną sukurti.

- Turi omenyje, kad kuri meną „čia ir dabar“, kol idėja šviežia ir neperdirbta. Nori, kad tavo menas būtų kuo natūralesnis, nenutolęs nuo pirminės minties?

Tiktai taip. Noriu atsikratyti to perfekcionizmo. Kartais, kai neturiu visos dienos laisvos, per dvi valandas sukuriu kažką, kas patinka, o kai turiu visą laisvą dieną, pradedu galvoti, šimtą kartų koreguoju ir galiausiai įstringu, tris valandas sėdžiu ir tiesiog kaitalioju vieną spalvą, taip pabėgdamas nuo savęs ir tos pirminės tikriausios idėjos.

- Ką norėtum palinkėti kitiems jauniems menininkams? Tiems, kurie tik pradėjo kurti, galbūt nedrįsta rodyti savo meno ar kitaip savimi abejoja? O galbūt net mano, kad tai nereikalinga...

Negalima taip galvoti, nes šiuolaikiniame pasaulyje kūrybiškumas yra labai vertinamas. Kuo labiau savo kūrybiškumą skatinsi ir auginsi, tuo daugiau pasieksi ne tik mene, bet ir tokiose srityse kaip pardavimai, verslas ir kt. Jei esi kūrybiškas, tavo smegenys dirbs truputėlį kitaip, jos priims daugiau informacijos, ją apdoros greičiau ir t. t. O jeigu nenori viešintis, yra internetas, šiuolaikinės technologijos, labai lengva kažką papostinti anonimiškai. Taip pat yra gausybė įvairiausių communities, kur būsi priimtas, tau bus patarta. Galima pradėti nuo to. Tačiau svarbiausia augti, eksperimentuoti, bandyti, neapsiriboti. Ypač jei tau yra 15–16 metų, bandyk viską, kas patinka, o rėmai atsiras savaime.

 

T. Klimanausko kūrybinių darbų paroda „Koliažai“:

Parodos atidarymo laikas: 17.00 val.
Vieta: K. Donelaičio g. 8, Renginių erdvė

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Kviečiame dalyvauti!

Projektas Lietuvos jaunimo reikalų departamento įtrauktas į Lietuvos jaunimo metų 2022 kalendorių.

 

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

LTK Logotipas1

 


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.