Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, II a. fojė) birželio mėnesį veiks Muitinės muziejaus parengta fotografijų paroda iš Kretingos muziejuje saugomo Aldonos Jankūnienės šeimos archyvo

Lietuvos muitinės 100-mečiui skirta ekspozicija pasakoja apie tarpukario Lietuvos muitinės pareigūno Benedikto Bagdanavičiaus gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais. Jo istorija – tai XX a. Lietuvos, prievarta įsuktos į dviejų tironų mėsmalę, istorijos atspindys.

Katerina ir Benediktas Bagdanavičiai, tylieji Būtingės kaimo didvyriai, nepaisydami mirtino pavojaus, ištiesė pagalbos ranką žmonėms, pasmerktiems mirti vien už tai, kad buvo žydai. Iš Skuodo kilęs Benediktas Bagdanavičius (1892–1961) tarpukariu tarnavo Lietuvos muitinėje, dirbo Lietuvos-Latvijos sienos Būtingės pereinamojo punkto viršininku. Bagdanavičių šeima 1941–1944 m. gelbėjo nuo mirties žydų tautybės Darbėnų miestelio gyventojus. 1945 m. Benediktas buvo išvežtas priverstiniams darbams Baltosios-Baltijos jūrų kanalo statybose. Grįžęs su šeima apsigyveno Šventojoje. 1948 m. gegužės 22 d. Benediktas Bagdanavičius su žmona Katerina ir sūnumi Ramučiu ištremtas į Irkutsko sritį, dirbo Bolšaja Rečkos miškų pramonės ūkyje. 1957 m. Benediktas ir Katerina Bagdanavičiai grįžo iš tremties, įsikūrė Šilutėje, kurioje gyveno jų dukros. Abu palaidoti Šilutės kapinėse.

Darbėnų apylinkių žmonių drąsa ir pasiaukojimas, gelbstint nuo nacių genocido savo kaimynus žydus, – tai didvyriška, nors ir beginklė rezistencinė kova prieš nacistinę okupaciją, atnešusią Lietuvai ir jos žmonėms didžiulių nelaimių, ir tos kovos herojai nusipelno didžiausios  pagarbos.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.