Šią vasarą sėkmingai veikusią „Vasaros galeriją“ išlydime su kuratorės dr. Triin Jerlei (Vilniaus universitetas) ir Kauno apskrities viešosios bibliotekos organizuojama paroda „Ornamentai ir modernus baltų dizainas 1955–1985 m.“.

2020 m. rugpjūčio 25 – rugsėjo 6 d. bibliotekoje eksponuojamoje parodoje daugiausia dėmesio skiriama baltų dizaino ornamentų variacijoms nuo juvelyrinių dirbinių iki keramikos. Iš pirmo žvilgsnio modernizmą galima susieti su grynomis spalvomis ir linijomis, bet tikroji modernizmo istorija yra daug sudėtingesnė. Priklausomai nuo vietovės, galima atrasti modernizmo variantų, kurie gali skirtis arba net prieštarauti įprastoms modernizmo idėjoms. Šioje parodoje dėmesys sutelkiamas į reiškinį, vadinamą Baltijos modernizmu. Parodoje ornamentais pristatoma trijų Baltijos šalių, glaudžiai persipynusių kultūros istorijomis Sovietų okupacijos metu, regioninė modernizmo istorija. Viena vertus, ornamentas yra labai svarbi dizaino sričių detalė, kuriai įtakos turi amatai ir liaudies menai, kita vertus, ornamentas taip pat gali būti laikomas anomalija gamybos sistemoje, pagrįstoje racionalizavimu. Vietoj išsamaus pasakojimo parodoje pateikiamos ištraukos ir epizodai, kuriuose sugretinamos panašios trijų šalių kultūros tematikos. Kauno apskrities viešoji biblioteka – tarsi žavingas to paties laikotarpio orientyras, pasitelkiamas kaip fonas objektams sugrąžinti į kontekstą, kuriame ir kuriam jie buvo sukurti.

Parodoje galima rasti objektų nuotraukas iš Estijos taikomosios dailės ir dizaino muziejaus, Latvijos nacionalinio dailės muziejaus ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijų.

Rugpjūčio 26 d. 17.30 val. (I a. fojė, po laiptais) parodos kuratorė dr. Triin Jerlei (Vilniaus universitetas) skaitys atvirą paskaitą „Baltų modernizmas sovietų pramoniniame dizaine“ (anglų kalba).

Triin Jerlei, kilusi iš Estijos, yra Vilniaus universiteto tyrėja. 2016 m. ji įgijo dizaino istorijos daktaro laipsnį Braitono universitete. Ji išleido keletą straipsnių, Estijos dailės akademijoje mokė architektūros ir dizaino fakultetų studentus ir buvo viena iš kuratorių parodoje „Vietinis grožis. Stiklo gamykla Tarbeklaas“ Estijos taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.

Parodą finansavo Lietuvos mokslo taryba kaip projekto „Baltijos vizualinis identitetas sovietiniame pramoniniame dizaine“ dalį. Pirmoji parodos dalis vyko kovo 13 – birželio 14 dienomis Estijos taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.

Grafinis dizainas: Jesse O’Neill, Epp Jerlei.

Rėmėjai: Laura Lukoševičiūtė, Loreta Meškelevičienė, Džiuljeta Žiugždiene, Jūratė Meilūnienė, Kai Lobjakas, Velta Raudzepa, Dace Lavina, Virginija Jurėnienė, Dovilė Balevičienė, Ketli Tiitsar, Helen Adamson, Kristi Paap, Estijos nacionalinis archyvas, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Vilniaus Universitetas, Kristel ir Andrus Jerlei.

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Atsižvelgiant į Vyriausybės priimtus sprendimus, bibliotekos renginių metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones bei laikytis 1 metro atstumo. Kaukės gali nedėvėti asmuo su negalia, jei kaukė trukdo jam kvėpuoti. Daugiau informacijos >>>


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.