Savaitės knyga Rimantas Kmita „Pietinia Kronikas“

Paprastai knygos rašomos susitarimais ir taisyklėmis paremta bendrine kalba. Literatūros kritiko Rimanto Kmitos popromanas „Pietinia kronikas“ – išimtis. 2017 metais išleista ir iki šiol perleidžiama knyga parašyta šiauliečių šnekta, nevengiant žargono. Tai unikalus kūrinys, įtikinamai perteikiantis laukinį XX a. 10-ąjį dešimtmetį ir jo iššūkius. Tačiau tai ne autobiografija ar prisiminimai, nors rašytojas remiasi tikrais įvykiais ir faktais. Knyga – smagus vadovas po nenuobodžią bręstančio jaunuolio Remygos kasdienybę.

Jei jūsų su Šiauliais niekas nesieja, romaną verta perskaityti dėl gerai suręsto teksto. Literatūros kritikai ir entuziastai sutaria, kad knygos herojus – tikroviškas, gerai sukonstruotas šiuolaikinės literatūros personažas. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad pasakojimo centre – Šiauliai: pietinis rajonas, apsilankymai kultūrkėje, parodrūmyje ar BIX koncerte. Tačiau svarbiausia čia Remygos brendimo istorija: autorius parodo, kaip paauglys tampa suaugusiu žmogumi, kai lytinio švietimo beveik nebuvo ir kurti santykių niekas nemokė.

Danutė Kalinauskaitė knygos anotacijoje ragina: laikykitės, ne šiauliškiai. Atrodo, nepažįstama tarmė turėtų tapti rimta kliūtimi, tačiau skaitytojai dalijasi, kad po dvidešimties puslapių prie jos priprato ir skaitė lengvai. Be to, galėjo nerti giliau: į tekstą įterpta filosofinių, egzistencinių pamąstymų. Jie, parašyti ta pačia šiaulietiška šnekta, yra unikalūs, neperspausti, įsilieja į kasdienybę. Sudėtingas, daugialypis ir pagrindinio veikėjo Remygos paveikslas, jam būdingi įvairūs atspalviai ir tonai.

„Nesitikėjau, kad paliks tokį įspūdį,“ – skaitymo įspūdžiais dalijasi skaitytoja. Vertinimai ir recenzijos rodo, kad panašiai mano dauguma skaitytojų. Matyt, knygos populiarumą lemia ne tik pasirinktas ribinis laikmetis, autentiška kalba, bet ir autoriaus meistrystė, grįsta filologiniu išsilavinimu. Literatūros mokslininkas, poetas, eseistas R. Kmita sako, kad rašydamas šią knygą suprato, kokie gyvybingi tuo metu buvo Šiauliai, ir tarsi prisijaukino juos iš naujo.

Smagaus ir įtraukiančio skaitymo!

Knygą galite užsisakyti čia.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.