„Pirmadienį prezidentūroje rinkdavosi jos preferanso klubas, nes Smetonienė norėjo visą laiką būti kuo puikiausiai informuota, kas vyksta.“ 

Lapkričio 19 d. 18 val. I a. salėje (Radastų g. 2) kviečiame į antrą „Kauno atminties ekranai“ filmą „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ apie dvi pirmąsias Kauno ponias – seseris Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites. Svečiuose – filmo režisierė Ramunė Kudzmanaitė ir Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros darbuotoja, istorikė, knygos „Seserys“ („Versus Aureus“, 2014) autorė Ingrida Jakubavičienė. Vakarą veda kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas.

Pirmieji filmo kadrai – visai ne Kaunas, o Jungtinių Valstijų Klivlandas, ieškant namo, kuriame gyveno iš Lietuvos emigravusi Sofija Smetonienė su šeima. Netrukus pasigirsta ir Jadvygos Tūbelienės balso įrašas, pasakojantis apie dienas Peterburge ir apie tai, kokių diplomatinių žygių prisireikė siekiant, kad kiti pripažintų Lietuvos laisvę.

„Prezidentė“ – taip pašaipiai buvo vadinama S. Smetonienė tų, su kuriais kartais susėsdavo prie kortų stalo Prezidento rūmuose. Valstybės vyrams vakarai kortuojant su Antano Smetonos žmona buvo nemenkas išbandymas: kas padarydavo gerą įspūdį jai, įgydavo ir prezidento palankumą. S. Smetonienė, žavi ir pavojinga moteris, buvo vyriausiasis ir nenukonkuruojamas prezidento patarėjas. 

Jos sesuo Jadvyga Tūbelienė, pirmoji moteris diplomatė Lietuvos diplomatijos istorijoje ir pirmoji moteris dėstytoja Peterburgo universitete Rusijoje, su savo vyru ministru pirmininku Juozu Tūbeliu gyveno Žaliakalnio viloje Dainavos gatvėje ir buvo antra pora po Smetonų. Jadvyga turėjo gebėjimų paveikti, įtikinti žmones, o tai labai gelbėjo bendradarbiaujant su vokiečių, prancūzų, amerikiečių spauda ir skleidžiant žinią apie nepriklausomą Lietuvą, netgi leidžiantis į avantiūras, kaip atsitiko su hercogo Wilhelmo von Uracho sutikimu tapti Lietuvos karaliumi Mindaugu II. 

Abi seserys tarpukario Lietuvai nuveikė labai daug. Savais metodais, su dideliu tikėjimu.

„Aš priglaudžiau prie žemės širdį“, 2018, dokumentinis, 80 min. Rež. R. Kudzmanaitė, vaidina Dovilė Gasiūnaitė, Gabija Jaraminaitė.

Nuotraukose Juozo ir Jadvygos Tūbelių vila (dab. Kauno dailės gimnazija), Motinos ir vaiko muziejaus pastatas (dab. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų valdyba), Užsienio reikalų ministerija (dab. VDU Lietuvių išeivijos institutas ir prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus).

„Kauno atminties ekranus“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia portalas ir dienraštis Kauno diena

Fotografas Arvydas Čiukšys


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.