Kartą pamatyti filmai tarytum apsigyvena žmoguje ir gali veikti kaip išgyventos praeities prisiminimai arba tikra patirtis.

         Vaizdo kultūros tyrėja Odeta Žukauskienė

Nuo spalio mėnesio bibliotekoje (Radastų g. 2, I a. salė) pradedame rodyti aštuonių filmų ciklą „Kauno atminties ekranai“.

Kiekvieną mėnesį iki pat pavasario kviesime į vakarą su kino istoriku ir kritiku Gediminu Jankausku, kuris komentuos filmus ir ves diskusijas su kviestiniais vakaro svečiais. O pavasariop, gamtai atgijus ir dienoms įsibėgėjus, siūlysime leistis į kino maršrutus po miestą, kuriuos pagal filmus rengia ir fotografuoja architektas, puslapio Pasivaikščiojimai po Kauną kūrėjas Arvydas Čiukšys.

Kas yra „Kauno atminties ekranai“ ?

Tai filmai, pasakojantys miesto istorijas ir jas kūrusius žmones, pradedant tarpukariu, ankstyvuoju ir vėlyvuoju sovietmečiu ir baigiant Kauno sąjūdžiu.

Filmai, susiję su vieta: gatvėmis, parkais, pastatais, įtvirtinimais, butais, upėmis, paplūdimiais, uostais, gamyklomis, bažnyčiomis, – kuo slinko vaizdo kamera ir kas taip pažįstama vidinei ir išorinei regai.

Filmai, susiję asmeniškai: šeimos istorija, kaimynų, draugų prisiminimais, knygomis, vaikyste, jaunyste, branda – tai, su kuo užaugama.

Spalio 22 d. 18 val. I a. salė (Radastų g. 2)

„Tumo kodeksas“ (2018 m., 86 min.) – naujausias ir puikiai įvertintas režisieriaus Eimanto Belicko darbas apie Vytauto Didžiojo bažnyčios rektorių, savo vidine laisve ir pažiūromis pralenkusį laiką Juozą Tumą-Vaižgantą.

Svečiai: scenarijaus autorė Liudvika Pociūniene ir Vaižganto gyvenimo žinovas, tyrėjas, knygų autorius Alfas Pakėnas.

Lapkričio 19 d. 18 val. I a. salė (Radastų g. 2)

„Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ (2018 m., 80 min.) – režisierės Ramunės Kudzmanaitės filmas apie lenkų kilmės bajoraites seseris Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites, prezidento Antano Smetonos ir ministro pirmininko Juozo Tūbelio žmonas, kūrusias Lietuvą.

Svečiai: Ramunė Kudzmanaitė, istorikė, Istorinės Prezidentūros darbuotoja ir knygos „Seserys“ (2014) autore Ingrida Jakubavičiene.

Gruodžio 10 d. 18 val. I a. salė (Radastų g. 2)

„Adomas nori būti žmogumi“ (1959 m., 81 min.) – debiutinis Vytauto Žalakevičiaus filmas pagal Vytauto Sirijos Giros romaną „Buenos Airės“, ideologiškai skirtas demaskuoti supuvusią tarpukario visuomenę ir jos vertybes. Čia pirmą kartą filmuotos ne butaforinės dekoracijos, o gamta – Panemunės paplūdimiai.

Svečiuose – upeivis ir istorikas, knygos „Nemunas Lietuvos gyvenime 1918–1990 metais“ autorius Gediminas Kasparavičius.

„Kauno atminties ekranus“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia portalas ir dienraštis Kauno diena, fotografuoja  – Arvydas Čiukšys.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.