Disleksijos pažinimo savaitė 2022

Spalio 3–9 dienomis minima disleksijos pažinimo savaitė.

Iniciatyva „Go Red for Dyslexia“ prasidėjo 2015 m. Australijoje ir jau tradiciškai visame pasaulyje rengiama kasmet pirmąją spalio mėnesio savaitę, o Lietuvoje vyksta trečią kartą (pirmoji disleksijos savaitė organizuota 2020 m.). Daugiau nei 10 % pasaulio gyventojų turi disleksijos sutrikimų, ne išimtis ir Lietuva.  Iniciatyvos tikslas – „nuginkluoti“ raudoną spalvą, išryškinančią klaidas mokykloje, skatinti visuomenę atkreipti dėmesį į skaitymo sunkumų patiriančius vaikus, domėtis ir priimti teisingus sprendimus vaikų lavinimo procese. Labai svarbu disleksiją atpažinti ir nustatyti ankstyvame amžiuje, kad vaikai galėtų mokytis tokiu pat tempu, kaip ir jų bendraklasiai, todėl skatiname tapti disleksijos pažinimo savaitės dalimi ir spalio 3–9 d. (arba visą spalio mėnesį) padėti sau, draugams, artimiesiems ir kolegoms suprasti, kas yra disleksija.

Šios savaitės (o kai kuriose šalyse – ir viso spalio mėnesio) metu mokyklos, nevyriausybinės organizacijos, bibliotekos, valstybinės įstaigos keičia logotipų spalvą į raudoną, apšviečia pastatus raudona spalva ar kitaip dalyvauja iniciatyvoje. Mūsų biblioteka jungiasi prie iniciatyvos ir pristato raudonų knygų lentyną. Lentyną su knygomis rasite III aukšte esančioje Grožinės literatūros skaitykloje.

Savaitės metu Vilniuje ir Kaune organizuojamas neskaitymo festivalis, kuriame laukiami ne tik turintys disleksiją, bet ir norintys ją pažinti. Dalyvių laukia komiksų dirbtuvės, literatūros pamoka be knygų, pjesės apie disleksiją premjera ir diskusija su disleksiją turinčiais puikiai pažįstamais žmonėmis. Daugiau apie renginius rasite svetainėje neskaitymofestivalis.lt.

Apsilankykite Nacionalinėje švietimo agentūroje parodoje, kurioje net 34 akademinės knygos anglų kalba apie skaitymo sutrikimus. Prieš atvykdami, galite peržiūrėti eksponuojamų knygų katalogą. Atrinktų knygų apie disleksiją rasite ir mūsų bibliotekoje – III a. Teminės literatūros skaitykloje.

Ar jau dalyvavote sensoriniuose skaitymuose? Biblioteka kviečia specialių poreikių vaikus į sensoriniais potyriais praturtintus užsiėmimus, kurie leidžia pažinti pasaulį, mokytis, pajusti skaitymo malonumą bei siekia supažindinti su knygų teikiama nauda. Daugiau informacijos ir registracija: KAVB Vaikų literatūros skyriuje K. Donelaičio g. 8 / Lydos g. 2, tel. 8 37 324225, el. paštu [email protected].

Kviečiame susipažinti, kokiomis dar paslaugomis Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje gali naudotis įprastai tekstą skaityti negalintys asmenys. Supažindinsime su ekrano skaitymo programa JAWS, pageidaujamą tekstą skaitančia balsu, BRUNO skaitymo įrenginiu – skaitytuvu (skeneriu), kuris įgarsina nuskenuotą tekstą (pvz.: knygą, žurnalą ar dokumentą), pristatysime ELVIS (Elektroninių Leidinių Valdymo Informacinė Sistema) virtualią biblioteką, skirtą visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto ir kaip veikia DAISY grotuvai. Sužinosite, kaip ELVIS paslaugomis vartotojai gali naudotis mūsų bibliotekoje. Daugiau informacijos ir registracija: K. Donelaičio g. 8 I a. foje, tel. 8 37 324259, el. paštu [email protected].

Disleksijos pažinimo savaitės veiklas ir iniciatyvas fiksuokite nuotraukose ar vaizdo įrašuose ir dalinkitės socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #DisleksijosPažinimoSavaitė2022 ir #GoRedForDyslexia.

Prisijunkite ir nepamirškite, kad apie disleksiją galima kalbėti kasdien!


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.